InfoNET serveri
Kod mnogo hosting tvrtki korisnici ne znaju na kakvim serverima su smještene njihove stranice. Hardware servera je vrlo bitan u cijeloj priči pa smo odlučili napisati jedan post o serverima koje koristimo i na koji način nastaju InfoNET serveri.
Jedan smo od prvih hosting providera koji je svoje servere samostalno počeo slagati i smještati u datacentre na području Hrvatske pa imamo veliko iskustvo. S vremenom su i ostali, manji hosting provideri uvidjeli prednosti smještaja servera bliže korisniku pa su i oni počeli postavljati servere u hrvatskoj. Za pružatelje usluga i sve ostale zainteresirane imamo ponudu dediciranih servera u HR datacentru.
Ne koristimo gotove serverske sustave radi toga što su dosta teško nabavljivi dijelovi za iste na području RH (duža čekanje na rezervni dio od strane predstavnika nije opcija jer rezultira dužom nedostupnosti servera) a SVAKI hardware se ponekada pokvari pa smo odabrali vrhunsko rješenja od tvrtke SuperMicro, jednog od najpoznatijih i najkorištenijih proizvođača serverske opreme koji dozvoljavaju skalabilnost po pitanju dijelova. Navedeno rješenje dozvoljava slobodu izbora dijelova, laku dobavljivost dijelova te mogućnost zamjene bilo kojeg dijela u serveru bez mnogo komplikacija. Na ovaj način u svakom trenutku imamo vrlo velik “lager” rezervnih dijelova te nas bilo kakav kvar ne može iznenaditi ili napraviti veću nedostupnost.
Za primjer, kod nekih velikih imena u serverskim sustavima ne možete izmjeniti RAM (radnu memoriju) na serveru ukoliko ne kupite isključivo od njih memorijski modul, pa iako koriste memorijske module od npr Kingstona isti sustav ne dozvoljava instalaciju druge Kingston memorijski modul gotovo istih karakteristika i odbija raditi sa istom a “lageri” distributera u Hrvatskoj su dosta ograničeni po pitanju rezervnih dijelova.
SuperMicro oprema nema tih ograničenja pa uz SuperMicro matičnu ploču možemo ugraditi RAM (radnu memoriju) bilo kojeg proizvođača uz uvjet da je “podržana” od strane SuperMicra. SuperMicro objavljuje listu kompatibilnosti testiranog hardwarea sa njihovim sustavima te na taj način garantiraju stabilnost i dugotrajnost rada sustava bez problema.
Planiranje sustava:
U planiranju servera se postavlja pitanje za koliko korisnika mora isti služiti, koji servisi će biti pokrenuti na serveru te koja količina diskovnog prostora će biti potrebna prema tim karakteristikama. Kroz prethodna iskustva vrlo dobro znamo što je potrebno kako bi serveri radili mirno i bez mnogo problema na duži rok.
Nakon što smo dobili odgovor na navedena pitanja odabiremo matičnu ploču za server, ovdje je izbor vrlo jednostavan, dali će to biti matična ploča sa jednim ili dva socketa za procesor. U slučaju matične ploče sa jednoprocesorskim sustavom se bira i adekvatni procesor. Koristimo isključivo serverske Intel Xeon procesore a poljijednja generacija za jednoprocesorske sustave je Intelova E3 serija procesora.
Nakon instalacije procesora dolazimo do odabira RAM (radna memrorija) te uvijek postavljamo isključivo serversku radnu memoriju sukladno preporukama proizvođača. Memorije uvijek instaliramo znatno više od stvarnih potreba servera kako bi poslužila za daljnje planiranje resursa servera i kako bi zajamčili stabilan rad servera. Manjak memorije u serveru rezultira time da server odlazi u “swap” te time dolazi do sporosti i nestabilnosti servera.
Na redu je odabir diskovnog podsustava. Vođeni prethodnim stavkama u planiranju servera odabiremo dali ćemo staviti SAS ili SSD diskove, SSD diskovi daju nešto bolje performanse od SAS diskova. I SAS i SSD diskovi imaju svoje prednosti i mane o kojima nećemo pisati u ovom članku no bitno je napomenuti da koristimo isključivo Enterprise diskove koji su namijenjeni 24/7/365 radu u datacentar okružju. Na taj način postižemo sigurnost i stabilnost u radu diskovnog podsustava pošto se serverska oprema vrlo rijetko kvari. Kako je diskovni podsustav vrlo važan dio serverskog sustava i kako je isti direktno odgovoran za integritet korisničkih podataka oko istoga ne radimo kompromise, biramo samo najbolje, ono što smo detaljno testirali i što se pokazalo kao najbolje u praksi.
Prethodno odabrani diskovi se spajaju na hardware RAID kontroler a koristimo RAID 10 (1+0) radi sigurnosti i performansi koje pruža. Kako je prije spomenuto da se svaki server ponekada pokvati tako se i disk ponekada zna pokvariti, korištenjem RAID10 polja se mogu pokvariti i do 2 diska u isto vrijeme a da ne dođe do gubitka podataka, ovo se odnosi na RAID 10 sa 4 fizička diska. InfoNET nadzire sve svoje servere na minutnoj bazi sa specijaliziranim i geografski distribuiranim monitoringom te ukoliko dođe do ispada bilo koje komponente na serveru mi to znamo gotovo trenutno i odmah krećemo u zamjenu neisparvnog dijela. Na gore opisani način postižemo redundanciju na serveru i vi kao korisnik niti ne saznate da je određeni dio bio neispravan jer to ne osjetite u radu vaše web stranice. Za hardware RAID kontrolere biramo samo najbolje iz prakse a to su 3ware(LSI), Adaptec i LSI kontroleri. Performanse RAID polja zavise od više faktora a jedan od istih je dali kontroler ima instaliranu bateriju (BBU – Backup Battery Unit), RAID kontroler sa BBU-om ima značajno bolji tzv write cache koji ubrzava pisanja po disku a u slučaju nestanka električne enrgije ne dolazi do gubitka podataka kao kod RAID kontrolera bez BBU-a sa uključenim write cacheom gdje se riskira korupcija OS-a (tkz Silent Data Corruption)